Menu

O patronie

    Mieczysław Kaczyński urodził się w Warszawie 1895 roku.Dom jego rodziców - Julii i Józefa Kaczyńskich w Gładkowie był przyjaznym oparciem dla chłopów - ludowców, uczestników zapoczątkowanego na tym terenie jeszcze przed pierwszą wojną światową ruchu ludowego, a ojciec, Józef Kaczyński, szeroko znany w całym powiecie grójeckim, a nawet w województwie warszawskim, działaczem ludowym.                                                                              

Nic więc dziwnego, że wzrastający w tej atmosferze Mieczysław, już jako młody chłopiec zaczął się wciągać do pracy społecznej, pomagając starszym działaczom w kolportowaniu pierwszych pism ludowych, między innymi słynnego pisma ludowego "Zaranie", w którym drukowane były artykuły pisane przez jego ojca, Józefa Kaczyńskiego.

Kiedy w okresie pierwszej wojny światowej, zaczęło się w powiecie grójeckim organizować Polskie Stronnictwo Ludowe "Wyzwolenie", młody, bo zaledwie 18 - letni Mieczysław Kaczyński, był jednym z jego najczynniejszych działaczy.

Po połączeniu się w marcu 1931 roku trzech ugrupowań chłopskich, a mianowicie: P.S.L."Wyzwolenie", P.S.L."Piasta i Stronnictwa Chłopskiego w jedno stronnictwo Ludowe. Mieczysław Kaczyński był jednym z jego najczynniejszych organizatorów, wieloletnim członkiem Zarządu Powiatowego Stronnictwa Ludowego w Grójcu, oraz prezesem Zarządu Gminnego Stronnictwa Ludowego w Komornikach.

Poza działalnością polityczną brał czynny udział w pracach samorządu gminnego, organizował spółdzielczość mleczarską i kółka rolnicze.

Na wszystkich polach swej działalności wyróżniał się rzetelnością i skromnością. Nie miał zwyczaju zabiegać się o zaszczyty. Charakteryzował go niezwykle przyjazny stosunek do ludzi, to też był ogólnie szacowany i lubiany przez wszystkich, którzy się z Nim stykali w życiu, a szczególności w działalności społecznej i politycznej.

W czasie okupacji niemieckiej stanął bez wahania do pracy w konspiracyjnym ruchu ludowym. Od 1940 roku do stycznia 1943 roku pełnił odpowiedzialną funkcję przewodniczącego gminnej "Trójki " politycznej Stronnictwa Ludowego "Rocha" i szefa wywiadu Batalionów Chłopskich na terenie gminy Komorniki.

W 1943 roku w okresie częstych łapanek młodzieży na roboty do Niemiec, na prośbę komendanta gminnego Batalionów Chłopskich Antoniego Kęski, przewoził kilka razy tajną prasę do Grójca. I właśnie w czasie przewożenia prasy w dniu 10 stycznia 1943 roku został aresztowany na stacji kolejowej w Tarczynie.

Przewieziony na posterunek policji w Gałkowie, a następnie do powiatowej komendy Schutzpolizei w Grójcu, torturowany i przesłuchiwany w sprawie ujawnienia tajnej sieci organizacyjnej i członków tajnej organizacji, nie tylko niczego i nikogo nie ujawnił okupantowi, ale przeciwnie, doprowadzony nieludzkim znęcaniem się nad nim do ostateczności, rzucił się w pewnym momencie na jednego ze swych sprawców i wtedy został zastrzelony.

W dniu 11 stycznia 1943 roku zwłoki Mieczysława Kaczyńskiego zostały przewiezione z Grójca do Gładkowa i pochowane na cmentarzu w Tarczynie 14 stycznia 1943 roku.

W dniu aresztowania Mieczysława Kaczyńskiego, aresztowano również i Jego żonę Wiktorię Kaczyńską, która dowiedziawszy się o zatrzymaniu przez Niemców męża, przybiegła na stację w Tarczynie. Przewieziona wraz z mężem do Gałkowa, była przesłuchiwana i bita do utraty przytomności. Trzymała się dzielnie i również jak i On niczego i nikogo nie ujawniła okupantowi.

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. M. Kaczyńskiego w Pracach Małych
    Prace Małe
    ul. Piaseczyńska 34
    05-555 Tarczyn
  • 227 277 568

Galeria zdjęć