• Trochę o historii...

•      Szkoła w Pracach Małych powstała prawdopodobnie w 1917 roku. Była wtedy dwuoddziałowa  o jednym nauczycielu i mieściła się w prywatnym budynku drewnianym, a później w murowanym – jednoklasowa i czterooddziałowa o jednym nauczycielu. Od 1945 roku szkoła mieściła się w „Pałacu” – starym drewniaku. Posiadała już cztery sale lekcyjne i siedem oddziałów. W lutym 1950 roku szkoła została przeniesiona. W latach 1952-53 Komitet Rodzicielski przystąpił do kapitalnego remontu budynku szkolnego. Rozebrano zewnętrzne drewniane ściany, a pozostawiono mury. W następnych latach ogrodzono teren i wyznaczono miejsce pod boisko. W roku 1963 rozpoczęto budowę nowej szkoły oraz domu nauczyciela. Przy szkole powstało Ognisko przedszkolne. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbyło się już w nowej, nowo powstałej szkole.

29 maja 1966 roku nadano szkole imię Mieczysława Kaczyńskiego działacza Ruchu Ludowego, byłego żołnierza Batalionów Chłopskich, zamordowanego 14 stycznia 1943 roku przez hitlerowców.